AmiFa - Minden ami fa trórpusi fa parketta, fa parketta, trópusi fa, teraszburkolat, fa terasz
Tudástár
Környezetvédelem

Az erdők az élet fenntarthatósága miatt alapvető fontosságúak. Jelentős szerepük van a klímavédelemben, s a faanyagtermelés mellett is számos más haszonvételt tesznek lehetővé, jóléti szolgáltatást biztosítanak. A fenntartható erdőgazdálkodás és fahasználat biztosítékot jelent arra, hogy a faanyag - legyen az nyersanyag vagy kész termék - fenntarthatóan kezelt erdőből származik, azaz a faanyag nem lopott, a kivágott fa helyére új csemetét ültetnek, a faállomány ápolása során vigyáznak a talaj állapotára csakúgy, mint az erdei élővilág háborítatlanságára, s a feldolgozás során is betartják a minősítéshez előírt szabályokat.

Földünk erdeinek védelme mindannyiunk számára fontos

Az erdőgazdálkodás fogalomkörébe különböző technikai eljárásokat sorolhatunk: a természetes erdők kipusztított területeinek újratelepítése őshonos fajokkal, a helyi igények kielégítésére véderősávok telepítése a természetes erdők köré, szelektív fakitermelés a különlegesnek számító fafajok növekedésének elősegítésére, ill. megfelelő fakivágási módszerek a talajerózió és koronakárosítás minimalizálására.

A természet közelsége, melegséggel árasztja el az embert


Előfordul, hogy a természetes erdők nem biztosítják a szükséges mennyiségű faanyagot, ilyenkor a kitermelés új ültetvények telepítésével párosul. Az összevágott és elégetett fatuskók, az összezúzott növények gyorsan lebomlanak, s a belőlük származó ásványi anyagok visszakerülnek a talajba. A szelektív kitermelés során keletkező pusztulás sokszor sokkal súlyosabbnak tűnik, mint amilyen valójában, mivel óriási fatuskók és fakoronák összeaprított maradványai borítják a talajt, azonban később ezek nyújtják a természetes tápanyag utánpótlást. Így a tervszerű, szabályozott módon zajló szelektív fakitermelés tulajdonképpen az érintetlen erdőkben természetes úton végbemenő faelhalást helyettesíti. Ez a regenerációs folyamat vezéreli a fenntartható hozamú termelést. Mindez azonban csak akkor működőképes, ha az erdőket nem zsákmányoljuk ki, és a természet el tudja végezni feladatát.

A fakitermelés és erdőgazdálkodás szabályainak betartását különböző környezetvédelmi szervezetek tanúsítják, a legismertebb ezek közül  az FSC  , vagyis Forest Stewardship Council, amelynek logóját egyre több terméken láthatjuk már a boltokban is. A 21. század kezdetén már több mint 25 millió hektár erdőterületet kezelnek fenntarthatóan az FSC szabályai alapján. 

 

Forest Stewardship Council
 

Az FSC  úgynevezett terméklánc minősítés, mely ellenőrzi a fatermékek átfutását a feldolgozáson és a kereskedelmen keresztül, az erdő és a végső felhasználó között.